English German Russian

Szkoła Lucień

| 8 Marzec 2021    |    | Beata, Stefan, Wincenty

Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).

Palenie papierosów jest zjawiskiem powszechnym, z którym spotykamy się na co dzień. Przyczynia się do wielu kłopotów: finansowych, szkolnych, a przede wszystkim zdrowotnych. Powoduje osłabienie organizmu, jego wycieńczenie, a także śmierć. Według danych WHO tytoń zabija co roku ponad 8 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 1,2 miliona jest spowodowanych biernym paleniem przez osoby niepalące. Wypalając jednego papierosa skracamy sobie życie o 5,5 minuty. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, to ważne jest, aby każdy młody człowiek pamiętał, że papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Tego dnia zachęcajmy, więc wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.

Projekty i programy

akademia_uczniowska.jpg
deutsch.jpg
otwarte_przedszkola.jpg
pomocna_dlon.jpg
youngster.jpg
mleko_w_szkole.jpg
owoce_i_warzywa_w_szkole.jpg
kleszcze.jpg
czyste_powietrze.jpg
program_profilaktyki _palenia.jpg
zyj_smacznie_i_zdrowo.jpg
trzymaj_forme.jpg
Maly_Mistrz.jpg

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce _