| 25 Listopad 2020    |    | Katarzyna, Erazm, Klemens

POWSZECHNY SPIS ROLNY

Dlaczego tak gorąco o to apeluję? Jeśli w spisie nie weźmie udziału każda osoba do tego zobowiązana, dane nie będą dostatecznie miarodajne, a my w gminie będziemy mieli bardzo trudne zadanie, żeby wspierać naszych rolników. Nie da się przecież prowadzić skutecznych działań skierowanych do rolników, jeśli nie mamy o nich dostatecznej wiedzy. Dodatkowo, im więcej rolników z naszej gminy spisze się przez Internet, tym większa szansa na wygranie atrakcyjnych nagród (sportowych i edukacyjnych) przeznaczonych dla naszych szkół i przedszkoli, do wykorzystania na zajęciach przez nasze dzieci czy wnuki.

Wśród mieszkańców naszej gminy są zapewne osoby, które zastanawiają się, czy podlegają obowiązkowi spisowemu. Prowadzą na przykład działalność rolniczą na małą skalę lub mają grunt rolny, którego nie użytkują. W takich przypadkach należy kontaktować się z infolinią spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99 i wyjaśnić tę sprawę.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z Powszechnym Spisem Rolnym zachęcam też serdecznie do kontaktu z Infolinią spisową oraz z Sołtysami naszej gminy, którzy chętnie udzielą informacji.

Na koniec podkreślę to wyraźnie: dla naszej gminy liczy się każdy wypełniony formularz!

Gminny Komisarz Spisowy

Rolniku, spisz się i daj wygrać sobie, swojej gminie i polskiemu rolnictwu!

Spis rolny jest obowiązkiem i każdy użytkownik gospodarstwa rolnego MUSI się z niego wywiązać! Warto to zrobić tym bardziej, że przy okazji można wziąć udział w licznych konkursach spisowych z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Pierwsza szansa na wygraną pojawia się po zakończeniu internetowego samospisu dostępnego na stronie https://spisrolny.gov.pl/. Gdy formularz spisowy zostanie wypełniony, aplikacja zapyta o chęć udziału w loterii. Jeśli rolnik się na to zdecyduje, otrzyma unikatowy kod potwierdzający samospis. Kod należy zarejestrować w trakcie trwania akcji (1.10.2020 - 22.11.2020 r.) na stronie loterii https://loteria.spisrolny.gov.pl/. Potem zostaje już tylko śledzić transmisje online w mediach społecznościowych GUS z losowań i liczyć na szczęśliwy traf!

Do rolników z terenu województwa mazowieckiego skierowana jest też akcja „Najszybsi w PSR każdego dnia”. Codziennie nagrodzonych zostanie 50 pierwszych osób, które W DNIU ZAKOŃCZENIA wypełniania formularza Powszechnego Spisu Rolnego PRZYŚLĄ JAK NAJSZYBCIEJ ZGŁOSZENIE do udziału w Akcji. Jest to niezwykle proste i szybkie. Wystarczy wpisać nr gospodarstwa z ankiety samospisu i adres do wysyłki nagrody na stronie: https://obserwujmazowsze.stat.gov.pl/najszybsi_psr Akcja będzie trwać od 10 listopada do końca miesiąca.

Dzięki spisowi rolnemu wygrywać mogą też mazowieckie gminy. W Konkursie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego gminy, które wykażą się najwyższym odsetkiem osób spisanych w samospisie internetowym, otrzymają atrakcyjne zestawy sprzętu informatycznego. Wojewódzkie Biuro Spisowe w Warszawie przekaże zwycięzcom również nagrody przeznaczone dla gminnych szkół i przedszkoli.

Zapraszamy też do konkursu otwartego dla każdego bez względu na wiek i miejsce zamieszkania – nie trzeba być rolnikiem, ani mieszkać na wsi. Wystarczy wziąć swój telefon, nagrać krótki, maksymalnie 1-minutowy film i odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego liczy się rolnictwo?”. Najlepsza praca zostanie wyemitowana w TVP3 Warszawa, a jego twórca otrzyma atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 listopada: https://warszawa.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkurs-filmowy-dlaczego-liczy-sie-rolnictwo/.