English German Russian

Szkoła Lucień

| 4 Lipiec 2020    |    | Elżbieta, Malwina, Teodor

Śląskie inspiracje w mazowieckich duszach, czyli Promyki Lucienia na warsztatach w Koszęcinie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

            Wycieczka rozpoczęła się w poniedziałek rano. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowaniu się i pierwszym posiłku, rozpoczęliśmy zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego - jednego z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu, który na wszystkich zrobił niemałe wrażenie. To tu właśnie znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który od ponad sześciu dekad ćwiczy i pracuje
w pałacowych salach. Ciekawą atrakcją stała się dla wszystkich możliwość wejścia na pałacową wieżę w tarasem widokowym, dzięki czemu dzieci miały okazję podziwiać panoramę okolicy, wcześniej pokonując z niemałym trudem cylindryczną klatkę schodową prowadzącą na wieżę. Samo pokonanie stopni i możliwość ujrzenia niesamowitych widoków sprawiły Promykom wiele radości, a świetne humory i możliwość integracji z grupą także poza murami szkoły towarzyszyły wszystkim do końca pobytu.

Następnie udaliśmy sie na półtoragodzinne warsztaty taneczne prowadzone przez panią Beatę, byłą członkinię zespołu Śląsk, która pokazała dzieciom podstawowe tańce regionalne, co dla Promyków stało się okazją do rozwoju i wzbogacenia swojego warsztatu choreograficznego i zrozumienia ogromnej roli ćwiczeń ruchowych. Zmęczeni, ale niezwykle zaciekawieni cennymi radami tancerki, uczestnicy warsztatów zakończyli dzień pyszną kolacją i odpoczynkiem po wyczerpujących zajęciach. Wrażeniami z pierwszego dnia wyjazdu dzieci dzieliły się między sobą w pokojach, nie mogąc się doczekać kolejnych zajęć.

We wtorek Promyki miały okazję poćwiczyć emisję głosu na warsztatach wokalnych oraz - podczas udziału w kolejnych zajęciach - wykonać elementarne zadania aktorskie i ruchowe uczące kreatywności i scenicznej gotowości. Podczas pierwszych zajęć okazało się, że choć większość osób tańczy w zespole, a nie śpiewa, cała grupa została określona przez panią prowadzącą warsztaty jako bardzo muzykalna, z kolei dziewczęta należące do chóru – pochwalone za niezwykły talent wokalny i zmotywowane do nieustannego podnoszenia swoich umiejętności.

Po południu grupa uczestniczyła w warsztatach etnograficznych, zdobywając cenną wiedzę na temat kultury regionu oraz obejrzała archiwalny film o zespole Śląsk. Dzieci szczególnie zainteresował wykład na temat kultury Śląska i możliwość przymierzenia regionalnych strojów. Choć są zaznajomione z tradycją ludową, możliwość poznania nieco innych niż mazowieckie tradycji okazało się dla naszych Promyków ciekawym doświadczeniem i zaowocowało podniesieniem świadomości, jak ważna jest dbałość o to, co składa się na koloryt naszych małych ojczyzn.

Ostatniego dnia uczniowie wzięli udział warsztatach tanecznych, które uwrażliwiły wszystkich na taniec, przygotowały do odbioru sztuki tanecznej i - niestety – kończyły naszą przygodę w Koszęcinie.

Dzięki wyjazdowi dzieci podniosły swój poziom sprawności rytmiczno-ruchowej, zapoznały z bogactwem polskiego folkloru tanecznego oraz udoskonaliły umiejętności jego artystycznego przetwarzania. Ponadto poznały historię i walory artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. S. Hadyny, pogłębiły wrażliwość estetyczną, a przede wszystkim zrozumiały potrzebę ciągłego rozwoju i doskonalenia warsztatu choreograficznego. Do szkoły wróciły nieco zmęczone, ale niezwykle zadowolone i pełne nadziei na powtórzenie podobnej wycieczki.

Zobacz zdjęcia w galerii 

 

Projekty i programy

akademia_uczniowska.jpg
deutsch.jpg
otwarte_przedszkola.jpg
pomocna_dlon.jpg
youngster.jpg
mleko_w_szkole.jpg
owoce_i_warzywa_w_szkole.jpg
kleszcze.jpg
czyste_powietrze.jpg
program_profilaktyki _palenia.jpg
zyj_smacznie_i_zdrowo.jpg
trzymaj_forme.jpg
Maly_Mistrz.jpg

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce _