| 4 Lipiec 2020    |    | Elżbieta, Malwina, Teodor

Projekt edukacyjny "100 zadań"

Kim jest Banach? W okresie międzywojennym został wykładowcą na Uniwersytecie Lwowskim, nie miał jednak ukończonych studiów, a pozwolenie na pracę na uczelni (po protekcji Steinbacha) wydał sam minister. Brak doktoratu stał się jednak problemem na dalszych szczeblach kariery naukowej.
Chociaż Banach posiadał wiedzę,  to spisywanie swoich przemyśleń po prostu go nudziło. Z pomocą przyszedł Stanisław Ruziewicz. Polecił on swojemu asystentowi, aby chodził za Banachem i wypytywał go, a potem spisywał różne dowody i twierdzenia. I tak oto powstał doktorat Banacha, trzeba było go jeszcze obronić. Tak więc pewnego dnia matematyk został wezwany do dziekanatu w celu wyjaśnienia zagadnienia matematycznego. Nie wiedział, że staje właśnie przed komisją przybyłą z Warszawy w celu nadania mu tytułu doktora. Już w 1922 roku Banach został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a pięć lat później profesorem zwyczajnym. Specjalizował się w analizie funkcjonalnej, która wkrótce potem stała się domeną lwowskiej szkoły matematycznej.

W skład lwowskiej szkoły matematycznej wchodzili: Hugo Steinhaus
i Stefan Banach, Stanisław Mazur, Stanisław Ruziewicz, Władysław Orlicz, Juliusz Paweł Schauder, Stefan Kaczmarz, Stanisław Ulam czy Władysław Nikliborc. Spotykali się oni regularnie w kawiarni Szkockiej w celu zastanawiania się nad zagadnieniami matematycznymi.  Jedna z takich sesji trwała ponad siedemnaście godzin. Podczas niej na blacie stolika zapisano dowód ważnego twierdzenia matematycznego. Zmęczeni naukowcy udali się do domów, ale gdy następnego dnia wrócili do kawiarni okazało się, że dowód został... zmyty przez sprzątaczkę. Naukowcy wymusili na właścicielu kawiarni, by przykrywał zapisany stolik obrusem i nie pozwalał go myć, dopóki matematycy nie przyjdą i nie spiszą dowodów zapisanych na blacie. Problem marmurowego blatu w kawiarni rozwiązała żona Stefana Banacha, Łucja.
17 lipca 1935 roku kupiła za dwa i pół złotego gruby zeszyt z marmurkową okładką. Wręczyła go kelnerowi i przykazała, by udostępniać zeszyt naukowcom za każdym razem, gdy któryś będzie chciał zapisać jakiś matematyczny dowód. Jako pierwszy do księgi wpisał się Stefan Banach. Zeszyt ten jest nazwany „Księgą Szkocką” i zawiera 193 wymagające twierdzenia matematyczne. Co ciekawe, wiele z zapisanych tam twierdzeń nie zostało do tej pory rozwiązanych.

Matematycy wpadli na pomysł, aby za poprawne rozwiązanie zagadnienia ustalić gratyfikację i tak w zależności od stopnia trudności problemu wymyślano różne nagrody: kawior, bekon, obiad w eleganckiej restauracji, a nawet żywą gęś.

Działalność lwowskiej szkoły matematycznej przerwała II wojna światowa. Część matematyków zginęło w trakcie wojny. Inni, w tym m.in. Stefan Banach czy Władysław Orlicz, zostali karmicielami wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym prof. Rudolfa Weigla, co uratowało im życie (naukowcy byli pożywką dla wszy, które nie były zarażone chorobami).
Co ciekawe, w trakcie procesu karmienia, uczeni rozprawiali między sobą
o nauce, polityce i przyszłości Polski.

Z kolei Stanisław Ulam o wybuchu II wojny światowej dowiedział się telefonicznie, bo w tym czasie przebywał w Ameryce. W 1941 roku rozpoczął pracę jako profesor na Uniwersytecie Stanowym w Wisconsin, współuczestniczył w Projekcie Manhattan, którego wynikiem było stworzenie amerykańskiej bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę i Nagasaki.

Źródło: M. Urbanek, „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”

Zobacz prezentację  tutaj>>>