| 12 Listopad 2019    |    | Renata, Witold, Konrad

Szkoła pamięta, czyli uczczenie pamięci o zmarłych

31 października 2019 r.

Zbliżają sie dni, podczas których wspominamy zmarłych nam bliskich. Odwiedzamy i porządkujemy ich groby, zapalamy znicze. Z uwagi na potrzebę pamięci także o tych, którzy odeszli, a w sposób szczególny zapisali się w lokalnej czy ogólnonarodowej historii, nasza szkoła wzięła w tym tygodniu udział w akcji Szkoła pamięta, której celem było uwrażliwienie młodych ludzi na konieczność pielęgnowania szacunku dla życia i dokonań osób, których już z nami nie ma. W związku z tym zorganizowana została zbiórka pieniędzy na zakup zniczy, do jakiej włączyła się cała społeczność szkolna.

Dziś, tj. 31 października, uczniowie klasy ósmej wraz z panią dyrektor Iloną Dan, panią wicedyrektor Joanną Dymczak oraz opiekunami – panią Izabelą Kucharską i panem Konradem Katarzyńskim wybrali się na cmentarze do: Gostynina, Nagodowa i Lucienia, gdzie odwiedzili groby zmarłych nauczycieli, żołnierzy – bohaterów walk z roku 1939 oraz dziedzica Kazimierza Łysakowskiego – właściciela pałacu w Lucieniu.

Chwila zadumy nad każdą mogiłą i zapalenie lampki były wyrazem naszej wdzięczności wobec zasłużonych dla naszej szkoły czy lokalnej społeczności zmarłych. Jednocześnie okazały się dla wszystkich cenną lekcją historii i uwrażliwiły na konieczność oddania szacunku tym, którzy odeszli.